W styczniu stopy bez zmian

Dziś jest: Poniedziałek, 25 maja 2020, Imieniny: Grzegorza, Leona
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Pieniądze

2012-01-11

W styczniu stopy bez zmian

Styczniowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie - 4,5% referencyjna – jest zgodna z szerokimi oczekiwaniami rynku. Choć na publikację informacji po zakończonym dziś dwudniowym posiedzeniu RPP oraz na towarzyszącą temu wydarzeniu konferencję prasową przyjdzie nam poczekać do godz. 16:00, to można domyślać się, że uzasadnienie, które wtedy poznamy może być bardzo zbliżone – o ile nie analogiczne - do tego grudniowego.

Rada po czterech 25 pkt podwyżkach kosztu pieniądza, których to dokonała w okresie styczeń-czerwiec ubiegłego roku, zapewne znów postanowiła utrzymywać swoje stanowisko „poczekamy-zobaczymy”, podpierając je najprawdopodobniej także po raz kolejny dość jastrzębią retoryką.

RPP na pierwszą od czerwca 2009 r. obniżkę poziomu stóp procentowych nadal nie pozwalają te same co w ostatnim okresie czynniki. Są nimi zarówno mocno podwyższony i działający inflacjogennie kurs walut obcych względem polskiej, jak i sam odbiegający znacznie od górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego poziom wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (w listopadzie +4,8% r/r, najwięcej od maja ub.r.). Jakikolwiek obecnie sygnał ze strony RPP co do możliwej obniżki stóp procentowych w przyszłości, lub nawet tylko porzucenie, albo wręcz jedynie złagodzenie dość jastrzębiej do tej pory retoryki (czyt. porzucenie/zmiana zapisu z komunikatu mówiącego o tym, że „Rada nie wyklucza w przyszłości dalszego dostosowania polityki pieniężnej, gdyby pogorszyły się perspektywy powrotu inflacji do celu”) doprowadziłoby automatycznie do dodatkowego zwiększenia presji na osłabienie złotego i pośrednio także do tej na wzrost cen. Co więcej takie działanie byłoby całkowicie sprzeczne z tymi podejmowanymi od września przez NBP na rynku walutowym w obronie naszej waluty. Przeciw porzuceniu dotychczasowej retoryki RPP świadczy też cały czas dobry jeszcze stan polskiej gospodarki. Wzrost r/r PKB w III kw wyniósł 4,2%, a w całym ubiegłym roku przekroczył 4%. Na dziś dzień rynek spodziewa się, że do pierwszego cięcia kosztu pieniądza przez Radę dojdzie dopiero w III kw. br., kiedy to inflacja będzie już wyraźnie mniejsza, złoty wzmocni się albo przynajmniej ustabilizuje, a z ekonomii napłyną już w większej ilości spodziewane gorsze dane.

Marek Nienałtowski
Dom Kredytowy Notus

Powyższe opracowanie jest wyrazem osobistych opinii i poglądów autora i nie powinno być traktowane jako rekomendacja do podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z opisywaną tematyką. W szczególności nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U.2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U.2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.).
Dom Kredytowy NOTUS S.A. ani jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego opracowania.

» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.