Szukasz hotelu na majówkę? Zadzwoń do banku!

Dziś jest: Poniedziałek, 25 maja 2020, Imieniny: Grzegorza, Leona
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Pieniądze

2013-04-30

Szukasz hotelu na majówkę? Zadzwoń do banku!

Szukając w ostatniej chwili noclegu na majówkę warto skorzystać z usługi concierge dodawanej bezpłatnie do rachunków bankowych czy kart kredytowych. Działa ona jak osobisty asystent, który może pomóc w organizacji różnego rodzaju usług np. zaplanować podróż, zarezerwować noclegi czy bilety.
Expander zachęca również do korzystania w długi weekend z usługi CashBack, a jeśli wybieramy się za granicę, z rachunku walutowego.

Cześć Polaków już rozpoczęła majówkę, ale dla wielu długi weekend wystartuje dopiero 1 maja. Jeśli w ostatniej chwili zdecydujemy się, że chcielibyśmy ten czas spędzić poza domem, to niestety nie będzie nam łatwo znaleźć nocleg. Nie jest to oczywiście niemożliwe, ale zapewne będzie wymagało sporo zachodu. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy. Wiele osób posiadających rachunek bankowy lub kartę kredytową może za darmo korzystać z usługi o nazwie concierge.

Concierge, czyli osobisty asystent
Concierge to zwykle specjalna infolinia, na której pracują osoby spełniające rolę podobną do asystenta. Można zadzwonić na taką infolinię i poprosić np. o znalezienie miejsc w hotelu w mieście, do którego chcemy się wybrać. Możemy też poprosić o wyszukanie i rezerwację biletów lotniczych czy w pociągu. Dobry concierge potrafi też załatwić rzeczy, które teoretycznie są niedostępne np. bilety na spektakl w teatrze czy koncert, które już dawno zostały wyprzedane.

Trzeba jednak dodać, że w tej usłudze bezpłatne jest samo organizowanie. Asystent wyszuka nam np. w którym hotelu zostały wolne miejsca, ale za pobyt będziemy oczywiście musieli zapłacić. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby poprosić o wyszukanie tylko ofert mieszczących się w określonej przez siebie cenie.

CashBack – wypłata gotówki w sklepie
Inna usługa bankowa, która może być bardzo przydatna na majówce to CashBack. Będąc po raz pierwszy w danym miejscu możemy mieć problem ze znalezieniem bezprowizyjnego bankomatu. Tymczasem za skorzystanie z obcego nierzadko trzeba słono zapłacić. W takiej sytuacji lepiej wypłacić gotówkę w sklepie poprzez usługę CashBack. Znacznie łatwej jest znaleźć sklep akceptujący płatności kartami niż bankomat. Po drugie zwykle korzystanie z CashBack jest bezpłatne. Jeśli opłata jest naliczana to jest bardzo niska, wynosi nie więcej niż 1 zł.

Gdy będziemy chcieli skorzystać z tej usługi warto jednak pamiętać, że nie wystarczy poprosić w sklepie o dokonanie wypłaty. Warunkiem jest, że musimy coś kupić. Na szczęście jednak cena kupowanego przedniemu może być niższa niż kwota jaką chcemy wypłacić. Można więc kupić np. gazetę za 1 zł i przy okazji dokonać wypłaty np. 100 zł. Jedynym ograniczeniem jest to, że wypłacana kwota nie może być wyższa niż 200 zł. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wykonać kilka takich wypłat.

Konto walutowe – zaoszczędzić na przeliczeniach kursowych
Jeśli majówkę planujemy spędzić za granicą, to warto pamiętać, że zwykle banki stosują niekorzystne kursy do przeliczania płatności wykonanych w walucie obcej. Szczególnie nie opłaca się dokonywać płatności w walutach innych niż euro. Wtedy bowiem oprócz przeliczenia po nieatrakcyjnym kursie możemy zapłacić jeszcze prowizję wynoszącą ok. 2% wartości transakcji.

Tych kosztów można uniknąć kupując walutę w kantorze. Zabieranie za sobą dużej ilości pieniędzy w gotówce nie jest jednak zbyt bezpieczne. Istnieje jednak inny sposób na pominięcie bankowych kursów. Wystarczy otworzyć rachunek w walucie obcej i wyrobić do niego kartę. Wtedy możemy kupić ją tam gdzie jest tania - w kantorze internetowym lub tradycyjnym. Takie rachunki banki otwierają jednak tylko w popularnych walutach jak np. euro, dolarach, funtach brytyjskich, czy frankach szwajcarskich. W przypadku innych walut (np. funt egipski, lew bułgarski) zwykle najbardziej opłaca się kupić w Polsce euro (czasami dolary) i na miejscu wymienić je na lokalną walutę.

Jarosław Sadowski
Główny Analityk firmy Expander
www.expander.pl


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.