Rynki Finansowe

Dziś jest: Poniedziałek, 25 maja 2020, Imieniny: Grzegorza, Leona
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Pieniądze

2011-02-22

Rynki Finansowe

W ubiegłym tygodniu notowania akcji na światowych rynkach wzrosły trzeci tydzień z rzędu. Pomimo kolejnych informacji o rosnącej globalnie inflacji, ponownego zacieśnienia polityki monetarnej w Chinach (w piątek znowu podwyższony został poziom rezerw obowiązkowych dla banków) oraz dalszego wzrostu napięcia w krajach arabskich, inwestorzy wyraźnie zwiększyli swoje zaangażowanie w walory spółek.


Globalni gracze skupieni byli bowiem nie na rosnącym poziomie cen i doniesieniach o kolejnych demonstracjach, ale przede wszystkim na dobrych odczytach i prognozach PKB, zdając sobie doskonale sprawę z tego, że w realiach rosnącego wzrostu gospodarczego zyski spółek giełdowych nie tylko są dobre obecnie, ale też powinny być pozytywne w przyszłości. Ostatnie szacunki agencji informacyjnej Bloomberg wskazują na to, że jak dotąd swoimi wynikami (zysk na akcję) za IV kw. pozytywie zaskoczyło, aż 71% przedsiębiorstw wchodzących w skład amerykańskiego indeksu S&P500 oraz 61% z tych obejmowanych przez europejski indeks STOXX Europe 600. Z opublikowanych w środę zapisków z ostatniego posiedzenia Rady amerykańskiego banku centralnego, wynika że choć członkowie tego gremium wciąż są rozczarowani sytuacją na rynku pracy to widzą też, że ożywienie gospodarcze w USA jest silniejsze od prognoz i co najważniejsze trwałe, a co za tym idzie w ich opinii PKB Stanów Zjednoczonych wzrośnie w tym roku o 3,4%-3,9%, a nie jak wcześniej sądzili o 3,0%-3,6%.

W dniach 11-18 lutego, ogólnoświatowy indeks MSCI AC World poszedł do góry o 1,77% i znalazł się na najwyższym poziomie od lipca 2008 r. W przeciwieństwie do poprzedniego tygodnia handlu, do zwyżki tego wskaźnika przyczyniło się jednak nie tylko kolejne dobre zachowanie się walorów spółek w gospodarkach rozwiniętych (indeks MSCI World tym razem wzrósł o 1,61%), ale też pozytywny wynik osiągnięty przez akcje notowane na parkietach gospodarek wschodzących. Indeks MSCI Emerging Markets poszedł bowiem w górę o 2,83% najmocniej w tym roku, odreagowując tym samym największą od lipca, 3,41% stratę z poprzedniego tygodnia. W regionie Azji i Pacyfiku, indeks MSCI AP wzrósł o 2,97%, w Europie indeks STOXX Europe 600 zwyżkował o 1,06%, a w Stanach Zjednoczonych indeks S&P500 poszedł w górę o 1,04%. Na Starym Kontynencie i w USA, wskaźniki te dotarły do najwyższych poziomów odpowiednio od: sierpnia i czerwca 2008 r. Co więcej, indeks S&P500 udanie wybijając się ponad poziom 1333,58 pkt znalazł się 100% powyżej dna bessy z marca 2009r.

Jeśli chodzi o globalny rynek walutowy, to ostatni tydzień przyniósł pierwszy od czterech tygodni spadek wartości dolara względem euro. Kurs EUR/USD zwyżkował o 1,06% do 1,3693, co związane było przede wszystkim z faktem ponownego wzrostu oczekiwań inwestorów na to, że poziom stóp procentowych w Eurolandzie, pójdzie w górę szybciej niż w Stanach Zjednoczonych. Kluczowe dla tej oceny były zarówno zapiski z ostatniego posiedzenia Fed, o którym mowa we wcześniejszej części komentarza, jak i jastrzębie słowa, które padły z ust Lorenzo Bini Smaghi jednego z członków Rady Europejskiego Banku Centralnego. Na fali dalszego wzrostu napięcia w krajach arabskich, w minionych pięciu dniach handlu doszło za to do wyraźnego wzrostu wartości szwajcarskiej waluty. Frank względem euro zyskał 1,90% (EUR/CHF 1,2935), a względem dolara zwyżkował o 2,93% (USD/CHF 2,93%). Ucieczka w bezpieczne aktywa widoczna była także po zachowaniu się złota, którego cena wzrosła w ujęciu tygodniowym o 2,49% do poziomu 1390,45 USD/oz.

Pozytywna atmosfera na światowym rynku akcji, nie znalazła jednak swojego odzwierciedlenia na GPW. Indeksy dużych i średnich spółek w Warszawie nie tylko nie wzrosły, ale wręcz spadły (WIG20 -2,33% do 2663,53 pkt, a mWIG40 -1,34%). Dobrze zachował się jedynie segment spółek małych (sWIG80 +1,14%), no ale na nim z zasady nieobecni są inwestorzy zagraniczni. O kiepskim wyniku całego tygodnia handlu na GPW zadecydowała przede wszystkim negatywna czwartkowa sesja, kiedy to najszerszy wskaźnik naszego parkietu zniżkował o 1,31%, a ten obrazujący zachowanie blue-chipów poszedł w dół o 1,70%.

Jednego konkretnego powodu słabości polskiego rynku akcji nie można wskazać. Wydaje się, że zadziała tu przede wszystkim psychologia, w postaci obaw inwestorów o: kwestię OFE, powiązany z tym faktem ogólny stan finansów publicznych, no i o bieżącą i przyszłą politykę RPP. Końcowy kształt, który przyjmą rozwiązania dotyczące zmian w funkcjonowaniu funduszy emerytalnych wciąż nie jest znany, pomysłów na strukturalne reformy raczej nie ma, a ubiegłotygodniowe styczniowe dane o: inflacji, płacach, zatrudnieniu, produkcji przemysłowej i jej cenach przemawiają za tym, że stopy procentowe w Polsce powinny pójść w górę po raz kolejny już na marcowym posiedzeniu Rady. A sukcesywny wzrost kosztu pieniądza, to w długim terminie zła informacja dla giełdowych rynków akcyjnych, jako że sytuacja ta prowadzi do nieuchronnego zmniejszenia premii za ryzyko.

To co złe długookresowo dla giełdy, dobre jednak dla złotego. W ubiegłym tygodniu, napędzany wzrostem oczekiwań na kolejne podwyżki stóp procentowych przez RPP, złoty zyskał na wartości zarówno w stosunku do euro (EUR/PLN – 0,20% do 3,9116), jak i do dolara (USD/PLN -1,30% do 2,8604). Nasza waluta osłabiła się jednak względem szwajcarskiej (CHF/PLN +1,67% do 3,0226), co związane było z faktem ogólnej aprecjacji franka na arenie międzynarodowej.

Marek Nienałtowski
Główny Analityk Domu Kredytowego Notus

» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.