RPP – krok we właściwym kierunku

Dziś jest: Poniedziałek, 25 maja 2020, Imieniny: Grzegorza, Leona
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Pieniądze

2011-03-04

RPP – krok we właściwym kierunku

Wczoraj Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o niepodwyższaniu stóp procentowych w Polsce. Nadal podstawowa stopa procentowa pozostanie na poziomie 3,75%. Ta decyzja nie była zaskoczeniem, zwłaszcza że w ostatnich dniach rynek już zdawał sobie sprawę (na podstawie kilku wypowiedzi członków RPP, w tym i Prezesa NBP), że prawdopodobieństwo obniżki jest małe.


Decyzja podjęta przez Radę jest dowodem na to, że zdaniem członków RPP walka z inflacją nie jest w tej chwili podstawowym problemem gospodarczym w Polsce. Najważniejsza jest teraz naprawa finansów państwa. To trudne zadanie można realizować z sukcesem, o ile zachodzi synchronizacja polityki fiskalnej i monetarnej. Ta synchronizacja polegałaby na zwiększeniu wpływów do budżetu państwa, a to oznaczałoby podwyżkę podatków i para-podatków. Z kolei większe wpływy są uzależnione od aktywności gospodarczej podmiotów w kraju. Wysokie stopy procentowe mogą natomiast doprowadzić do zmniejszenia aktywności gospodarczej i na skutek tego zmniejszenia wpływów do budżetu centralnego.

W tej sytuacji Rada zachowała się właściwie poprzez utrzymanie stóp na obecnym poziomie. Tym bardziej że pomimo faktu, iż inflacja rośnie, to ma ona korzenie w czynnikach oddziałujących spoza Polski, a zwłaszcza we wzroście cen ropy naftowej oraz wzroście cen żywności na rynkach światowych. Podwyższenie stóp procentowych nie dałoby pożądanego efektu, jakim jest obniżenie inflacji, natomiast z pewnością zahamowałoby wzrost gospodarczy.

Uważam, że w najbliższych miesiącach Rada nie będzie skłonna do podwyższenia stóp procentowych, dopóki nie wyjaśnią się dwie podstawowe przesłanki powodujące wzrost inflacji w ostatnim czasie: po pierwsze trzeba zobaczyć, jak długo będzie trwać rewolucja obywatelska na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej. Im dłużej, tym gorzej. Po drugie, istnieją opinie, że wzrost cen żywności jest spowodowany działaniami spekulacyjnymi. Natomiast ja uważam, że obecny wzrost cen żywności ma również charakter strukturalny. Może to doprowadzić do tego, że ceny żywności mogą nie spaść w przyszłości, odwrotnie do cen ropy, które mogą się obniżyć. Jednak układ sił w RPP jest taki, że jest ona określana raczej jako „gołębie” niż „jastrzębie” i podwyższanie stóp przez tę Radę będzie złem koniecznym.

Dr Richard Mbewe,
Główny Ekonomista,
Dom Kredytowy Notus SA
» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.