Jakie rodzaje nadzoru sprawuje KNF?

Dziś jest: Piątek, 29 marca 2024, Imieniny: Marka, Zenona
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Pieniądze

2014-03-05

Jakie rodzaje nadzoru sprawuje KNF?

Komisja Nadzory Finansowego to jeden z organów administracji państwowej, którego naczelną kompetencją jest sprawowanie nadzoru nad rynkiem finansowym w Polsce. KNF, powołana na mocy ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym z dnia 21 lipca 2006 roku, jest gwarantem stabilności i bezpieczeństwa rynku finansów. Ponadto jej działalność dąży do ochrony interesów wszystkich podmiotów obecnych na tym rynku, a także reagowania na problemy konsumentów tego rynku. Co dokładnie nadzoruje KNF?

Nadzór nad sektorem bankowym

Monitoring tego sektora obejmuje podlegające KNF banki komercyjne. Celem tego rodzaju nadzoru jest ochrona finansów przechowywanych na rachunkach bankowych. Ponadto KNF weryfikuje, czy działania podległych mu podmiotów mieszczą się w granicach prawa, czyli aktów prawnych i dokumentów, takich jak: ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe, ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim, ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, statut banku, decyzja o wydaniu zezwolenia na utworzenie banku.

Nadzór nad rynkiem kapitałowym

Nadzór ten obejmuje otoczenie giełdowe, tj. emitentów papierów wartościowych, podmioty inwestujące, giełdy, depozyty papierów wartościowych. Są to także fundusze inwestycyjne, towarzystwa funduszy inwestycyjnych, maklerzy, doradcy inwestycyjni oraz banki powiernicze. Monitorowanie tych podmiotów możliwie jest na podstawie takich aktów prawnych, jak:

  • ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi,

  • ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych,

  • ustawa z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych,

  • ustawa z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych,

  • ustawa o nadzorze nad rynkiem kapitałowym,

Nadzór emerytalny

Jeśli chodzi o instytucje finansowe związane z sektorem emerytalnym, nadzór KNF obejmuje podmioty zrzeszone w OFE (Otwarte Fundusze Emerytalne) i PTE (Powszechne Towarzystwa Emerytalne). KNF monitoruje również wszystkie indywidualne konta emerytalne, a także programy emerytalne w firmach oraz banki depozytariusze. Działania w ramach nadzoru emerytalnego sprawowane są w granicach takich aktów prawnych, jak:

  • ustawa o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych,

  • ustawa o pracowniczych programach emerytalnych,

  • ustawa o indywidualnych kontach emerytalnych,

  • ustawa o nadzorze ubezpieczeniowym i emerytalnym oraz Rzeczniku Ubezpieczonych.

Nadzór ubezpieczeniowy

W kwestii ubezpieczeń monitorowane przez KNF są wszystkie podmioty funkcjonujące na rynku ubezpieczeń tj. zakłady ubezpieczeniowe, zakłady reasekuracji, formy pośrednictwa ubezpieczonego wraz z pośrednikami. Proces nadzoru sektora ubezpieczeń odbywa się na podstawie takich aktów prawnych, jak:

  • ustawa o działalności ubezpieczeniowej,

  • ustawa o pośrednictwie ubezpieczeniowym,

  • ustawa o nadzorze ubezpieczeniowym i emerytalnym oraz Rzeczniku Ubezpieczonych,

  • ustawa o dopłatach do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich,

  • ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Pozostałe podmioty objęte nadzorem

W ramach kompetencji KNF mieści się także nadzór nad instytucjami płatniczymi i biurami usług płatniczych, który możliwy jest dzięki ustawie o usługach płatniczych. Ponadto Komisja sprawuje nadzór nad instytucjami pieniądza elektronicznego (na podstawie ustawy z dnia 12 września 2002 r. o elektronicznych instrumentach płatniczych). Mocno rozwiniętą sekcją działalności KNF jest monitoring sektora kas spółdzielczych, który regulowany jest przez trzy kluczowe akty prawne:

  • ustawę z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym,

  • ustawę z dnia 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych,

  • ustawę z dnia 19 kwietnia 2013 r. o zmianie ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych oraz niektórych innych ustaw.

Znaczenie roli KNF

Powołanie w 2006 roku Komisji Nadzoru Finansowego i tym samym przekazanie działań kontrolnych w ręce jednego organu przyczyniło się do stabilizacji rynku finansowego w Polsce. Dzięki temu, że nadzór powyższych sektorów sprawowany jest przez niezależną instytucję, działalność nadzorcza jest rzetelniejsza, a podmioty rynkowe mogą poruszać się w bezpiecznym i konkurencyjnym otoczeniu rynkowym. Więcej praktycznej wiedzy finansowej znajdziesz na Pozyczkomat.pl


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

Mariusz Lewandowski...

Jeżeli poszukują Państwo adwokata w Toruniu, zachęcamy do zapoznania się z ofertą...

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.