Jak wydawać z głową?

Dziś jest: Poniedziałek, 25 maja 2020, Imieniny: Grzegorza, Leona
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Pieniądze

2010-07-28

Jak wydawać z głową?

Wydawanie pieniędzy jest znacznie łatwiejsze od ich zarabiania, dlatego istnieje wiele sposobów na to, żeby nie przepływały nam przez palce, ale zostały rozsądnie wykorzystane. Pamiętajmy jednak, by nie stosować ślepo polecanych nam metod, tylko dopasować je do własnych potrzeb i preferencji. Wtedy zawsze „wystarczy nam do pierwszego”.


Porad udziela Agata Brucko-Stępkowska, prezes zarządu Futuro Finance, firmy zajmującej się doradztwem finansowym.

Najlepiej najpierw sprawdzić ile obecnie wydajemy. Jedną z prostych i skutecznych metod jest prowadzenie ewidencji rachunków. Zbieramy wszystkie rachunki i po upływie określonego czasu: np. dnia lub jednego tygodnia zapisujemy je – elektronicznie lub w notesie. Najwygodniej skorzystać z arkuszy kalkulacyjnych, ponieważ od razu można w nich wszystko podliczyć. Są również dostępne gotowe programy, w których tylko uzupełnia się dane. Jeśli podzielimy wydatki na kategorie: opłaty stałe (rachunki), żywność, rozrywka, itp. zorientujemy się, na co głównie tracimy pieniądze. Dobrym pomysłem jest przeznaczenie na każdy rodzaj określonej kwoty, tak by nie wydać za dużo na rzeczy zbędne.

Możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, ale bardzo duża część domowego budżetu nieświadomie przeznaczana jest na przedmioty zupełnie niepotrzebne. Mnóstwo pieniędzy pochłaniają drobne zakupy spełniające chwilowe zachcianki, jak np. batonik wybrany na półce przy kasie czy kolorowy napój w upalny dzień. Nie kosztują dużo, ale zastanówmy się: jeśli codziennie wydamy na takie drobiazgi tylko 3,5 zł, to w ciągu miesiąca wyjdzie aż 105! Takie koszty naprawdę łatwo wyeliminować. W razie wątpliwości i problemów z racjonalnym gospodarowaniem pieniędzmi zawsze można zwrócić się o pomoc do profesjonalistów. Doradcy finansowi służą poradą i pomogą wziąć wydatki w przysłowiowe ryzy. Uzyskane w ten sposób dodatkowe środki, możemy odłożyć na przyszłość, zainwestować lub przeznaczyć np. na rozwój osobisty lub wakacyjny wyjazd za miasto.
Źródło: Materiały prasowe
» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.