Jak skonstruować domowy budżet?

Dziś jest: Poniedziałek, 25 maja 2020, Imieniny: Grzegorza, Leona
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Pieniądze

2010-07-28

Jak skonstruować domowy budżet?

Jest wiele możliwości i zasad efektywnego oszczędzania. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy ze sposobów sprawdzi się w każdym przypadku, gdyż do oszczędzania musimy podejść indywidualnie. Najlepiej wyznaczyć sobie konkretny cel, na który odkładamy pieniądze. Wyzwoli to w nas większą motywację do działania.


Porad udziela Agata Brucko-Stępkowska, prezes zarządu Futuro Finance, firmy zajmującej się doradztwem finansowym.

Żeby oszczędzać potrzebujemy oczywiście możliwości i środków ku temu. Można postarać się o alternatywne źródło dochodu, jednak najskuteczniejsze będzie ograniczenie wydatków. Przede wszystkim trzeba je podzielić na kategorie. Opłaty stałe (rachunki), zakupy, rozrywka, itp. Wiadomo, że tych pierwszych tak łatwo nie uda się obniżyć. Najlepiej sprawdzić, na którą z kategorii wydajemy wydajemy najwięcej. Zorientujemy się dzięki temu, gdzie szukać oszczędności.

Pamiętajmy, że kupowanie „drobiazgów” bardzo obciąża budżet. Gdybyśmy codziennie zrezygnowali z jakiejś zachcianki kosztującej chociażby 2 zł i wrzucali je do skarbonki, po miesiącu mielibyśmy już 60, a po roku 720zł! Oczywiście nie chodzi o to, żeby sobie wszystkiego odmawiać. Po prostu należy rozsądnie podejść do kwestii codziennych zakupów. Każdy produkt powinien być nam niezbędny, a jeśli możemy się bez niego spokojnie obyć, to po co wydawać pieniądze? Na wszystkie kategorie wydatków powinno się wyznaczyć określoną kwotę i starać się jej nie przekraczać. Dotyczy do zwłaszcza rozrywek. Dzięki temu, co miesiąc będzie można pewną sumę odłożyć.

Oczywiście zaoszczędzone pieniądze można odkładać „do skarpety”, ale znacznie bardziej efektywne będzie skorzystanie z usług banku lub funduszu inwestycyjnego. Oferują one lokaty, konta oszczędnościowe czy atrakcyjne Plany Systematycznego Oszczędzania (PSO). Szczególnie korzystne może być zdecydowanie się na tę ostatnią opcję, ponieważ oprocentowanie lokat z uwzględnieniem inflacji nie przynosi dużych zysków, a konta oszczędnościowe zazwyczaj nie są wysoko oprocentowane. PSO umożliwia nam odkładanie co miesiąc niedużych – np. ok. 100 zł. Inwestowane są one w obligacje lub akcje, w zależności od tego jak ryzykowny fundusz wybierzemy. W odróżnieniu od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych, PSO wymagają systematycznych wpłat. Dla jednych będzie to wada, dla innych zaleta. Przy wyborze sposobu oszczędzania musimy wziąć pod uwagę swoje możliwości finansowe, okres czasu, przez który chcemy oszczędzać i cel naszych wysiłków. Zawsze możemy skorzystać z usług doradcy finansowego, który uświadomi nam wady i zalety poszczególnych opcji, może wybrać najatrakcyjniejszy bank oraz kompleksowo zaopiekuje się naszym budżetem domowym.
Źródło: Materiały prasowe
» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.