Doradca finansowy – wróg czy przyjaciel?

Dziś jest: Poniedziałek, 25 maja 2020, Imieniny: Grzegorza, Leona
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Pieniądze

2010-03-04

Doradca finansowy – wróg czy przyjaciel?

Pojawił się niedawno. Trochę z potrzeby nadążania za międzynarodowymi standardami, trochę w następstwie rozwoju sektora finansowego. Niedoceniany, lecz coraz bardziej popularny. Powoli zyskuje społeczne zaufanie, obalając mity i błędne opinie na jego temat. Pojęcie doradcy finansowego jest znane niemal każdemu. Co jednak tak naprawdę o nim wiemy? Kim jest i dlaczego mielibyśmy powierzać mu tak ważną sferę naszego życia, jaką stanowią finanse? Zanim zdecydujemy się na skorzystanie – bądź też nie – z jego usług, poznajmy go bliżej, by poprzeć nasze sądy sprawdzonymi informacjami.


Doradca finansowy...
...skąd się wziął?
Doradca finansowy jest dość młodym zawodem funkcjonujący w Europie dopiero od 15 lat. Jego rosnąca popularność wynika z tego, że kompleksowo udziela porad na temat dysponowania środkami finansowymi. Niewątpliwie profesja ta powstała w odpowiedzi na niską świadomość społeczeństwa w dziedzinie finansów osobistych oraz znajomość narzędzi finansowych. Rosnące zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi przyczyniło się do rozwoju doradztwa finansowego w Polsce. Obecnie na rynku istnieje szereg firm kompleksowo obsługujących klientów. Mając to na uwadze, w 2008 roku powstał Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF, www.zwiazek-doradcow.org), reprezentujący polski rynek firm doradztwa finansowego. - Kiedy decydowaliśmy się na założenie ZFDF, postawiliśmy sobie trzy zasadnicze cele do zrealizowania: standaryzacja pracy doradców, wprowadzenie odpowiednich zasad etycznych, a także edukacja klientów. Z tego względu ZFDF wprowadził Kanon Dobrych Praktyk, który obowiązuje doradców zatrudnionych w firmach zrzeszonych w ZFDF. Powstała także specjalna Komisja, która ma rozpatrywać ewentualne skargi na pośredników. Etyki uczymy się więc wspólnie – dla dobra naszego i naszych klientów – podkreśla Krzysztof Barembruch, prezes ZFDF. Wśród członków Związku Firm Doradztwa Finansowego znajduje się obecnie 13 największych i najbardziej renomowanych firm doradztwa finansowego w kraju. Dzięki zyskiwaniu większego zaufania społeczeństwa, zawód doradcy finansowego staje się coraz bardziej poważany i szanowany. Jednocześnie, w wyniku rosnącego zainteresowania pracą doradcy finansowego, wiele szkół wyższych wprowadziło do swej oferty kształcenie w tym zakresie. Pozwala to potencjalnemu specjaliście z zakresu finansów na zdobycie odpowiedniej wiedzy oraz kwalifikacji, by móc profesjonalnie i kompetentnie służyć pomocą przyszłym klientom.

...kim jest?
Doradca finansowy to przede wszystkim osoba z wykształceniem wyższym w zakresie finansów, ekonomii lub bankowości. Absolwenci takich specjalności z pewnością lepiej odnajdą się w tym zawodzie. Nie przeszkadza to jednak osobom kończącym inne kierunki w rozpoczęciu kariery doradcy finansowego. Przede wszystkim potrzebne jest bowiem zaangażowanie i dużo chęci. Bardzo ważne jest także, by doradca finansowy posiadał odpowiednie predyspozycje i cechy charakteru uznawane za niezbędne w tym zawodzie. - Dobry pracownik firmy doradztwa finansowego, zanim podejmie jakiekolwiek decyzje, powinien dogłębnie przeanalizować sytuację materialną klienta, stąd też niezbędna jest cierpliwość i wytrwałość. Rozwaga i racjonalność – to kolejne cechy, na których buduje się wizerunek profesjonalnego doradcy. W końcu pomagamy klientom podejmować jedne z najważniejszych decyzji – finansowe. Tak naprawdę liczy się jednak entuzjazm i konsekwencja. Bez nich – tak jak w każdej innej branży – nie można się obejść – zaznacza Krzysztof Barembruch, prezes ZFDF. Wszystko to, wraz ze specjalistyczną i popartą doświadczeniem wiedzą, czynią z doradcy finansowego osobę godną zaufania oraz kompetentną.

...co robi?
Doradca finansowy przede wszystkim doradza, zarówno w zakresie wydatków, oszczędności, jak i planów inwestycyjnych klienta. Sporządza długookresowy plan finansowy, dzięki któremu możliwa jest maksymalizacja osiąganych zysków i gromadzonych oszczędności przy jednoczesnej minimalizacji strat i kosztów. Dodatkowo monitoruje realizację planu poprzez cykliczne spotkania z klientem i koryguje ewentualne niedociągnięcia. W ten sposób dba o powierzany mu majątek, podnosząc tym samym poczucie finansowego bezpieczeństwa jego właścicieli. Ponadto doradca finansowy edukuje klienta. Informuje go, jaki produkt finansowy jest dla niego odpowiedni, a dzięki zestawieniu ofert szeregu instytucji finansowych klient dowiaduje się, gdzie się po niego udać. Zainteresowanemu zaciągnięciem kredytu w banku doradca finansowy może także pomóc w zebraniu i wypełnieniu odpowiednich dokumentów oraz w samym uzyskaniu pieniędzy. …kto mu płaci?
Usługi, jakie świadczy doradca finansowy – wbrew obiegowej opinii, że nie ma nic za darmo - są całkowicie bezpłatne. Oznacza to, że każda osoba, która zdecyduje się udać do niego i skorzystać z jego rady, otrzyma ją całkowicie za darmo. Nasuwa się zatem pytanie, skąd bierze się wynagrodzenie doradcy? Dana instytucja wypłaca doradcy prowizję za wskazanie klientowi produktu z jej oferty. Jednak dochodzi do tego wówczas, gdy klient podpisze z taką instytucją umowę, np. kiedy założy lokatę w banku poleconym przez doradcę. Nie wiąże się to dla klienta z dodatkowymi opłatami.

...dlaczego warto się do niego udać?
Na rynku finansowym pojawia się coraz więcej rozmaitych produktów i usług. Mnogość instytucji finansowych prześcigających się w atrakcyjnych ofertach może przyprawić o zawrót głowy. Gdy nie czujemy się specjalistami w dziedzinie finansów oraz gdy gubimy się w świecie kredytów i lokat bankowych, warto skorzystać z porad doradcy finansowego. Przede wszystkim pomoże on zaoszczędzić nasz cenny czas. Nie musimy chodzić od banku do banku w poszukiwaniu atrakcyjnej oferty, marnując tym samym wiele godzin. Kompleksowej analizy opartej na indywidualnej sytuacji klienta dokona w dużo krótszym czasie doradca finansowy. Co istotne - w przeciwieństwie do pośrednika finansowego, który oferuje produkt konkretnej instytucji, doradca finansowy przedstawia klientowi oferty wielu z nich oraz doradza, która będzie najkorzystniejsza w danej sytuacji. Wybierany dla nas produkt czy plan finansowy zostanie dopasowany do nas, a nie my na siłę dopasowani do niego. Stwarza to ogromne możliwości do osiągnięcia zamierzonych celów finansowych, wypracowania zysków, zgromadzenia koniecznych oszczędności i zdobycia przydatnej dla klienta wiedzy.

Dlaczego warto skorzystać z usług doradcy finansowego?
1. Oszczędzamy czas
2. Opieramy się na wiedzy i umiejętnościach kompetentnej osoby
3. Oferty i produkty finansowe wybierane są indywidualnie „pod nas”
4. Doradca finansowy obiektywnie przedstawi najkorzystniejsze dla nas rozwiązania
5. W jednym miejscu, u jednego doradcy możemy uzyskać szereg informacji dotyczących różnych produktów i narzędzi finansowych
Opracowanie: Związek Firm Doradztwa Finansowego

Doradca finansowy postrzegany jest różnie. Opinie na jego temat także są niejednakowe. Niestety nie zawsze są poparte faktami. Może się okazać, że potwierdzone informacje na temat doradców finansowych i głębsza analiza ich pracy zweryfikują to, co do tej pory na ich temat myśleliśmy. Kayah w jednej ze swych piosenek śpiewała „…prawda z ust do ust jest całkiem inna”. Dzielmy zatem zasłyszane wiadomości przez dwa, a najlepiej sami sprawdźmy, ile w nich prawdy.

Źródło: Materiały prasowe
» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.