Dobry moment na zakup franków?

Dziś jest: Poniedziałek, 25 maja 2020, Imieniny: Grzegorza, Leona
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Pieniądze

2013-05-13

Dobry moment na zakup franków?

Kurs franka szwajcarskiego wynosi obecnie 3,34 zł. Po raz ostatni był tak nisko przez zaledwie kilka dni marca br. Expander zwraca więc uwagę, że może to być dobry moment na zakup tej waluty, nawet na kilka najbliższych rat.
Od sierpnia ubiegłego roku kurs pozostaje bowiem między 3,3 zł, a 3,5 zł. Nie można wykluczyć, że niedługo ponownie wzrośnie.

Obserwowane w ostatnich miesiącach zmiany kursów powodują, że korzyści odnoszą osoby, które zdecydowały się na spłatę rat bezpośrednio w walucie. Nie chodzi tylko o możliwość zakupu franków taniej niż w bankach, które stosują wysokie spready walutowe. Kupując franki samemu można też wybrać moment zakupu, a nawet kupić walutę na kilka przyszłych rat, gdy przewiduje się wzrost kursu. W ten sposób można uzyskać znaczne korzyści.

To, że sami wybieramy dzień zakupu oczywiście nie gwarantuje, że uda nam się kupić franki taniej. Może się oczywiście zdarzyć, że po zakupie kurs spadnie. Kupując walutę samodzielnie mamy jednak znacznie większe szanse na niższa ratę niż ci, którym bank dokonuje przeliczenia. Po pierwsze kursy sprzedaży w bankach zwykle są wyższe niż kantorach czy kantorach internetowych. Nie jesteśmy także skazani na kurs z danego dnia miesiąca. Możemy dla przykładu kupować wtedy, gdy kurs jest niższy niż średnia z ostatnich miesięcy. Mamy też możliwość dokonania kilku zakupów waluty w miesiącu przy różnych poziomach kursu. Dzięki temu uśrednimy ostateczną cenę zakupu. Tymczasem osoby spłacające kredyty walutowe w złotych ponoszą ryzyko, że w dniu spłaty kurs będzie niekorzystny.

Dokonywanie kilku zakupów w miesiącu może być co prawda kłopotliwe jeśli ktoś korzysta z usług tradycyjnych kantorów. Obecnie walutę możemy jednak kupić bez wychodzenia z domu np. w kantorach internetowych. Posiadają one bardzo korzystne kursy. Nie tylko są niższe niż w bankach, ale często także lepsze niż w kantorach tradycyjnych.

Warto dodać, że każdy kto posiada kredyt walutowy ma możliwość spłaty bezpośrednio w walucie. Musi jednak poinformować bank, jeśli chce dokonać zmiany sposobu spłaty. Taka zmiana jest bezpłatna, nawet jeśli wymaga podpisania aneksu do umowy kredytowej, gdyż wynika to z ustawy antyspreadowej.

Jarosław Sadowski
Główny Analityk firmy Expander
www.expander.pl


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.