Być jak Midas

Dziś jest: Poniedziałek, 25 maja 2020, Imieniny: Grzegorza, Leona
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Pieniądze

2010-04-08

Być jak Midas

Zaczynając przygodę z inwestowaniem w żółty metal ważne jest, by zapoznać się i oswoić zarówno z podstawowymi informacjami dotyczącymi samego złota, jak i zasadami inwestycji, specyfiką rynku złota, rynkowymi trendami. Istotnym jest również posiadanie wiedzy o sposobach i miejscach zakupu, ryzyku, jakie wiąże się z taką inwestycją oraz prognozami analityków.
Czy wiesz, że…
Do oznaczania stopnia zawartości złota w stopie, stosuje się wartości liczbowe. Zgodnie z nimi w najpopularniejszej w Polsce próbie złota – 0,585, zawiera się 0,585 g czystego złota w 1 gramie stopu. Oznacza to, iż reszta wagi złota tej próbie to 0,415 g innych metali. Mają one decydujący wpływ na ostateczną twardość i kolor wyrobu
Ziarnko do ziarnka…
Zanim zdecydujemy się zainwestować w złoto zastanówmy się, jakie środki chcemy i możemy przeznaczyć na ten cel. Inna kwota konieczna jest bowiem do zakupu sztabki złota o wadze kilku gramów czy złotej monety, aniżeli inwestycji w lokatę strukturyzowaną czy certyfikat.

Kolejną kwestią determinującą wybór formy inwestycji jest nasza wiedza i znajomość specyfiki inwestowania. Jeśli jesteśmy już doświadczeni i biegle poruszamy się po meandrach rynku finansowego i jego instrumentów, możemy pokusić się o bardziej wyrafinowaną formę lokowania naszych środków w kruszec. Wybór mamy szeroki. Możemy ponadto sami dokonać analizy sytuacji na rynku złota oraz wśród firm działających w tej branży i zdecydować, czy chcemy zakupić akcje jednej z nich. Gdy jednak posiadana przez nas wiedza na ten temat jest znikoma, nigdy wcześniej nie podjęliśmy prób inwestowania pieniędzy i nie czujemy się pewnie w świecie akcji, funduszy czy certyfikatów, warto zgłosić się do firmy doradztwa finansowego czy funduszu inwestycyjnego. Wówczas specjaliści doradzą nam, pokierują i pomogą wybrać odpowiedni produkt. Jeśli natomiast nie mamy ochoty korzystać z pomocy, najprostszym sposobem inwestycji w złoto będzie zakup sztabki lub monety. Posiadają one dodatkowo wartość kolekcjonerską, która w niektórych przypadkach przewyższa nawet kilkaset procent wartość zakupu. Forma ta jest bardzo ciekawa, ponieważ oprócz czysto finansowego aspektu monety często ich kolekcjonowanie staje się hobby na całe życie.
Czy wiesz, że…
Głównymi producentami złota w 2008 r. były:
Chiny – 295 ton/roczne
RPA – 250 ton/rocznie
USA – 230 ton/rocznie
Australia – 225 ton/rocznie
Peru – 175 ton/rocznie
Rosja – 165 ton/rocznie
Kanada – 100 ton/rocznie
Indonezja – 90 ton/rocznie

Łącznie na kraje te przypada 70% światowej produkcji. Największym złożem złota na świecie jest Witwatersrand w Republice Południowej Afryki.


Ważnym zagadnieniem, na które należy zwrócić szczególną uwagę przy inwestycji w żółty metal, jest jego cena. Ostrożnie podchodźmy do informacji o ogromnych zyskach, które można osiągnąć w wyniku bardzo wysokiej i wciąż rosnącej ceny złota. Po pierwsze należy uświadomić sobie, że podobnie jak kursy akcji, cena złota podlega cyklom. Oznacza to, iż wiele osób daje się ponieść „instynktowi stadnemu” i kupuje złoto na tzw. górce, czyli po bardzo wysokiej cenie. Następnie zacznie ona spadać, a wizja zysków odejdzie w dal. Zarobią wówczas głównie doświadczeni inwestorzy, którzy dzięki stałemu śledzeniu sytuacji na rynku złota, dostrzegli jego potencjał kilka lat wcześniej i wtedy też w nie zainwestowali. Jeśli natomiast dostrzegą sygnały obniżki cen – zaczną realizować zyski. Ważne jest zatem, by trafić z inwestycją w odpowiedni moment, co bez wątpienia wymaga znajomości sytuacji na rynku złota i jej stałego monitorowania. Po drugie zmiany cen kruszcu porównywane procentowo do okresów minionych – nie są miarodajne, jeśli nie uwzględnimy w nich zmian poziomu kursu dolara. Nie zapominajmy bowiem, że cena złota wyrażana jest właśnie w amerykańskiej walucie. Poniższy przykład ilustruje wpływ kursu USD na realny wzrost cen metalu.

Cena jednej uncji złota 28 lutego 2007 roku wynosiła 677,00 USD 
Cena jednej uncji złota 29 lutego 2008 roku wynosiła 969,00 USD 

Wartość jednej uncji złota wzrosła zatem o 43,2%, ale…

Kurs dolara 02 marca 2007 roku wynosił 2,96 zł
Kurs dolara 29 lutego 2008 roku wynosił 2,31 zł1

Wartość dolara spadła zatem o 21,9%.

Po odjęciu od siebie dwóch otrzymanych wartości (43,2% - 21,9%) widać wyraźnie, że realny zysk na złocie po uwzględnieniu spadku wartości dolara, wyniósł 21,3%, a nie 43,2%. Daje to aż 50% różnicy wobec tego, co wynika z samego wzrostu cen. Jeśli zatem nie weźmiemy pod uwagę kursu dolara i będziemy opierać się jedynie na nominalnych wartościach i eksponowanych wzrostach cen złota, możemy się rozczarować osiągniętymi zyskami, które niewątpliwie będą niższe, niż te spodziewane.
Jak zainwestować w złoto?
1.Zapoznajmy się – choć odrobinę – z rynkiem złota, sytuacją na nim oraz samym złotem 2.Określmy, ile środków możemy przeznaczyć na inwestycję 3.Wybierzmy odpowiadającą nam formę inwestycji 4.Przeanalizujmy realne wzrosty ceny złota, by nasza inwestycja przyniosła nam oczekiwane zyski 5.Gdy nie czujemy się na siłach – odwiedźmy specjalistów, którzy pomogą nam zainwestować 6.Pamiętajmy, że zaleca się powszechnie, by złoto stanowiło kilkanaście procent portfela inwestycyjnego 7.Nie sugerujmy się ślepo modą i trendami. Bądźmy świadomi turbulentności rynku oraz otoczenia. Nic bowiem nie jest pewne!


ABC inwestowania w złoto
Gdy ostatecznie zdecydujemy się na inwestycję w złoto, ocenimy nasze możliwości finansowe i określimy kwotę, jaką chcemy przeznaczyć na ten cel. Wybierzemy odpowiadającą nam formę inwestycji. - Złoto w postaci „fizycznej”, czyli sztabek i monet, możemy kupić w oddziałach NBP, w sklepach internetowych, na internetowych aukcjach (np. na Allegro.pl), w kantorach i lombardach czy u jubilerów zajmujących się jego skupem i sprzedażą. Jeśli chodzi o zakup złota w postaci papierowego dokumentu, który potwierdza nabycie kruszcu, do wyboru mamy banki, TFI (Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych) - zarówno polskie jak i zagraniczne, Giełdę Papierów Wartościowych oraz biura maklerskie, specjalizujące się w transakcjach walutowych – podpowiada Maciej Bitner, analityk Wealth Solutions i Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF).

Opracowanie: Związek Firm Doradztwa Finansowego


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.